Ochotnicko-čtenářská beseda ORLICE, Potštejn

Úvod Historie Současnost Soubor Repertoár Fotogalerie Z tisku
Štace
Kontakty

Od obnovení do současnosti prošlo naším divadlem přes 40 členů.

Vedení souboru je složeno z principála, "představenstva"a "poradního sboru" - členů, kteří navrhují a řeší organizační věci, repertoár atd.
Soubor jako takový je složen pochopitelně z herců: jak momentálně "aktivních", tak "v záloze" (tedy těch, kterým bohužel jiné povinnosti momentálně brání v maximálním nasazení a 100% účasti), dále z herců bývalých (z níže uvedeného přehledu je nevyjímáme) a z herců "spřátelených a hostujících".
V posledních letech navíc tvoří aktivní část souboru i děti našich členů.
Dále máme členy "čestné" a mnoho "spřízených" duší, podporovatelů, sponzorů...

Kdo je kdo, najdete níže - řazeno v chronologickém sledu podle příchodu do souboru, bez ohledu na momentální "aktivní" či "záložní" nasazení.DLOUHODOBĚ


Principálem souboru je Ondřej Sedláček. Kromě toho je též režisérem a autorem "drtivé" většiny dosavadního repertoáru.

Je absolventem hudebně dramatického oboru na VOŠ Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, kde získal titul „diplomovaný textař a scenárista“. Jako textař, scenárista a příležitostný hudebník spolupracoval s divadelními a hudebními soubory v Praze a okolí. Po přesídlení do Potštejna sestavil "na zelené louce" ochotnický soubor, se kterým navázal na činnost někdejší potštejnské Ochotnicko-čtenářské besedy Orlice.
Jeho „druhou“ profesí je "komerční komunikace": reklamní poradenství, psaní reklamních textů, publicistika a lektorská činnost v tomto oboru. (Další informace o jmenovaném a jeho aktivitách zde.)
Kromě toho přispívá svými texty do novin a časopisů a některé své výtvory vydal knižně, mimo jiné dvě knihy o historii divadelního a kulturního dění v Potštejně. Na svém kontě má také několik televizních scénářů pro děti...


Druhým důležitým pilířem potštejnských ochotníků je herečka Jana Sedláčková, manželka výše uvedeného. V "představenstvu" souboru působí jako zástupkyně režiséra.

Absolventka pedagogiky na Karlově univerzitě je „civilní“ profesí učitelka. Divadlu se věnuje již mnoho let -  na prknech stála jak s amatéry, tak s profesionály. Před obnovením OČB Orlice vystupovala ve více než deseti kusech méně i více profesionálních divadelních společností v Praze a okolí, kde hrála, zpívala i tančila...Prvním, kdo se hrdě a celkem dobrovolně k obnově divadla přihlásil, byl Radek Lakmayer.

Mezi jeho zájmy patří autoveteráni a hudba. A to druhé je pro divadlo velkou předností: nejen, že rád a dobře svým zvučným hlasem zpívá, ale má v hlavě uložena jména zpěváků, skladatelů, textařů i slova písní.
Ve známost vstoupil jako zpěvák armádní popové kapely KGB, kdy s repertoárem Petra Spáleného vyhrál „Vojenské Carusoshow“ a posléze též zvítězil na Festivalu kultury Armády Český republiky. Doma pak externě hostoval ve skupinách Fantasy music, Makadam, či v kapelách Karla Bačiny, Bohouše Šaldy a řadě dalších. A hraje na pozoun.


Mezi nadšené členy se hlásí Jana Myš, oficiálně Jana Myšáková. Samozřejmě hraje, ale kromě toho též v představenstvu souboru zastupuje principála.

Jinak je to spokojeně vyhlížející matkou tří dětí a mezi její zájmy patří četba, filmy z období 18. století (romantické i historické), práce na zahradě a turistika.
Kromě toho má ráda pivo a bílé víno, Karlův most a modrotiskové povlečení... (To prý je pravda, ne jen citace z filmu.) Ačkoliv podotýká, "že divadlo nikdy nehrála, ani k němu jinak nepřičichla, má chuť to zkusit. Pokud se nezdaří - a to nechť posoudí diváci, nevadí. Snad v sobě objeví jiné vlohy ;-)"Spolu s výše jmenovanou přišla do souboru Terka Myšáková, její dcera.

Osm let studovala  ZUŠ Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí, obor zpěv. Také zpívala v Potštejňáčku, což je - pro přespolní - místní dětský pěvecký kroužek. Věnuje se rovněž tanci: modernímu i dramatickému. Mezi svými dalšími zálibami uvádí především hudbu, sport, četbu, malování a zvířata.


Osobitým hercem je Jonáš Vecko.

Kromě účinkování v našem souboru se věnuje cestování a spánku. Hezká kombinace. Mimo to ho zajímá film a samozřejmě divadlo - hlavně hraní před zrcadlem :-).

To se však velmi rychle posunulo ve hraní před oponou spojené s jedinečnou recitaci...


Olina Tvrdoňová je nepostradatelnou členkou s neobyčejným nasazením, a to jak na prknech, tak ve funkci  garderobiérky.

Divadlo hrávala divadlo už jako malá holka. Vzpomíná na to asi takto: „Dávno tomu již u nás na Moravě…“. Dnes hraje o sto pryč, souboru je  maximální, spolehlivou a trvalou oporou a mimo to "oblékne" pro jevištní  účely kohokoliv a cokoliv.
V současnosti „straší“ na hradě v Potštejně jako kastelánka a k tomu má doma zvěřinec. A vyrábí skvělé kozí sýry. Základem jejích zájmů je příroda a svoboda…Jan Palčisko přišel do souboru ze sousední Sopotnice, kde se podvakráte zúčastnil obnovování tamějšího divadelního života.

Je aktivním členem hasičského a lyžařského spolku a mezi jeho hlavní zájmy patří kromě sportu také víno a všeobecný kulturní život. 
Profesně se věnuje dopravě.

Dlouholetou členkou souboru je Ilona Matýsová.

Obnovení divadla uvítala s povděkem a hned od začátku se rozhodla záměr podpořit osobní účastí, jako herečka. A mimo jiné se věnuje též výtvarné přípravě kulis. Kromě toho se aktivně věnuje dětem. A to jak svým, tak cizím: organizuje každoroční dětské karnevaly, cvičení pro děti a podobné aktivity. Její další velkou láskou je příroda a zvířata, především koně...


Olga Šromová má kromě hraní na starosti grafické a výtvarné prvky: kulisy, rekvizity atd.

Mezi její zájmy patří film, literatura (hlavně z období Přemyslovců, taky Šabach a Irving ). Poslouchá rockovou muziku, pokouší se malinko kreslit, volný čas v létě ráda tráví s přáteli na horách, ale i jinde kde je pěkně. S hraním divadla má prý minimální zkušenosti, naposledy jako dítě školou povinné navštěvovala dramatický kroužek.


"OliŠ" do souboru přivedla dalšího člena - svého syna Michala  Šroma.

V souboru začal účinkovat jako nosič rekvizit, bedňák atd. Posléze fungoval jako zvukař a osvětlovač. Nyní ho můžete vidět také přímo na prknech. Na fotografii ve své první velké roli: Zeman Heřman.


Herečka Zita Lovětinská je rovněž přesvědčenou ochotnicí.

Podle svých slov je upovídaná, snaží se nezkazit žádnou srandu a je bez předchozích zkušeností (předpokládejme divadelních). Jinak ráda čte a schází se s přáteli...
Herečkou a další výtvarnicí souboru je Lucie Filipová.

„Jsem učitelka v mateřské škole, nyní na mateřské.  Mám ráda plavání, tancování nebo lyžování, ale nejvíc mě lákají pěší výlety v přírodě a v létě s krosnou na zádech. Ráda si maluji pro radost, poslouchám hezkou rockovou hudbu, taky se mi líbí jízda na motorce (jako spolujezdec). A taky divadlo, do teď z hlediště, nyní se těším, jak budu sama vystupovat. Jinak na škole jsme měli různé dramatické kroužky ale samotné divadlo jsem hrála jen jednou, ještě jako základní školou povinná...“


Lucie posléze přivedla i svého manžela, Davida Filipa.

Je to letitý muzikant – bubeník potštejnské hardcorové kapely Radio Jerevan, který ve zbývajícím čase (najde-li se vůbec nějaký) tráví čas jako motorkář, amatérský fotograf a člověk co rád vyrazí do přírody – ať už pěšky, na kole nebo na běžkách. Divadelní zkušenosti má zatím minimální – započítat může jen jedinou premiéru (rovnající se derniéře) cimrmanovské hry Posel světla, kterou před lety nazkoušeli s kamarády. Přiznává, že bych chtěl hrát moc moc rád, nicméně čas je extrémní slabina. Kdyby tak den měl 48 hodin. I jeho, byť je spíše hercem "v záloze", můžete na jevišti občas spatřit...

Oba manželé se kromě hraní také (skvěle) starají o foto a video dokumentaci naší činnosti.

Výrazná herecká osobnost přišla do našeho souboru v postavě Jiřího Buriana.

Sebe popsal jako zábavného a společenského rybáře, který čte literaturu faktu a s divadlem nemá dosud zkušenost. To mu ovšem po všech dosud dokonale ztvárněných rolích nelze věřit...


Ze Sopotnice se k nám přidala další tvář, Eva Munková.

Je prý také vášnivá rybářka, mimo jiné se zájmem o divadlo. Hned se také plně zapojila jako herečka. A kromě toho napsala pro soubor svou první hru "Zlatá horečka"...


Na podzim 2010 se k nám připojili pánové Radek Hrdina a Petr Baláš.

Nejprve se prý - jako doposud neherci -  rádi spokojili s rolí bedňáků.
Netrvalo však dlouho a mohli jsme je spatřit na prknech jako "plnohodnotné" herce...


 Dalšími, kteří soubor postupně rozšířili, byli partneři našich hereček:

Prvním z nich byl Luboš Zmelík - mořský vlk, který proplul všechny světadíly až nakonec zakotvil v Sopotnici.

Druhým Jakub Melinger - vášnivý sportovec (hlavně snowbording a tenis), který má rád punk, Kris Kros a Remarquea.
Sólo pak přišli pánové Martin Folke a Jan Reichl.

První jmenovaný má již za sebou herecké zkušenosti (v Ústí nad Orlicí pod uskupením "Facka Au"), zajímá se o desing a 3D modelování, rád cestuje a ve vodě je jak doma. I na prkně sjíždí, co se dá. U nás nyní již sjíždí role...

Druhý jmenovaný (vpravo) se k divadlu dostal úplnou náhodou a vzal na sebe úlohu zvukaře a osvětlovače. Osvědčil se natolik, že byl jmenován do představenstva souboru jako "Mistr zvuků a světel".
Jeho hlavním sportovním vyžitím je bowling. Tomuto sportu se věnuje již řadu let a za tu dobu byl mimo jiné 2x Mistr ČR a 3x druhý Vícemistr ČR. Také rád lyžuje a hraje tenis...


Naše dámské řady rozšířila v roce 2012 Dáša Vaculová.

Nejprve se objevila ve drobné scénce při rozsvěcení obecního vánočního stromu 2012, ovšem hned týden na to si "hodila" rovnou titulní roli v premiéře pohádky O kuchařince Majdalence.

Jinak má ráda historii, baví jí kynologie a samozřejmě ráda hraje vtipné scénky. V té době studovala střední zemědělskou školu v Kostelci nad Orlicí...
Z dalších pánů se k divadlu v roce 2013 přidal Miloš Benák.

Ten naskočil doslova do rozjetého vlaku. Nejprve rychle nastudoval roli v již rozehrané pohádce O kuchařince Majdalence (a obratem vystoupil na prkna), zároveň nastudoval roli ve hře 2 až 3 doby (a obratem úspěšně odehrál taktéž) a vzápětí účinkoval v Divadelním večeru 2013. Na snímku z nočních prohlídek hradu Potštejn je zachycen jako Mistr Alois Jirásek při sepisování románu Poklad...
Koncem roku 2014 posílili naše řady Petr Hlávka a Martin Křížek.

Petr o sobě prozradil následující: "O divadelní prkna jsem zavadil ve hře Zelnačka, kterou jsem hrál s divadelním spolkem ve Slatině nad Zdobnicí. Další, a to nemalé zkušenosti, jsem nasbíral v Rychnovském amatérském spolku, kde jsem ztvárnil  roli Jánošíka v Malovaném na skle.
Mezi moje  zájmy kromě divadla patří  hlavně tramping se vším, co k němu patří, takže zpěv, hra na kytaru, příroda atd. Pracuji jako elektrikář v Rychnově n. Kn."

Martin: "Vyrůstal jsem s audio kazetami mezi něž patří Divadlo Járy Cimrmana, Forbíny Wericha s Horníčkem a Návštěvní dny Šimka s Grossmannem. To mě nejprve zaneslo mezi pár přátel, se kterými jsme pro další známé postupně sehráli tři hry Divadla Járy Cimrmana. Po několika dalších letech jsem narazil na plakát OČB Orlice, kde stálo, že hledají nové herce a protože mě hraní bavilo, rozhodl jsem se, že to zkusím. A tak jsem také tady. Jsem dlouholetý skaut a mezi moje koníčky patří příroda, deskové hry, hra na kytaru, poslech dobré hudby všech žánrů a programování."
Oba jmenovaní se na našich prknech představili obratem, na Divadelním večeru v listopadu 2014...


Zhruba od roku 2016 se na našich "divadelních prknech" objevují pravidelně též děti členů souboru.
Malí herci úspěšně účinkují nejen v našich pohádkách...
... ale také v četných  akcích na hradě Potštejn.
Řady pánů herců rozšířili v roce 2016 Miroslav Huňáček a Alan Lovětinský.

Míra se s potštejnskými divadelníky se setkal na potštejnském hradě, kde účinkoval se skupinou historického šermu. Nejprve vystoupil na prohlídkách hradu, v roce 2018 se objevil jako "Něžný Amorek" v nové hře Manželský psycho. Zde zazářil s jedinečným "mimickým" výstupem...


Alan zná soubor jako místní velmi dobře, k hraní ho přivedla naše dloholetá herečka, maminka Zita. Kromě divadla je členem místních dobrovolných hasičů, baví ho florbal a prý i "vytáčení matky".

Řady hereček rozšířila v roce 2017 Petra Vojtová.

Se souborem ji seznámil Petr Hlávka. Poprvé vystoupila v pohádce O lišce a pokladu. Se svým výtvarným se zapojila rovněž do přípravy kulis. Sama o sobě říká namátkou: textilní výtvarnice, oděvní návrhářka a švadlena, jinak učitelka angličtiny, zpěvandule a milovnice bigbeatu a rockove muziky, má ráda barefoot chůzi a  tlačenky bez chleba. A dodává: "Hraju moc ráda a doufám, že mi to s vámi dlouho vydrží, bo jste skvěla parta." My doufáme též.
Na snímku je zachycena jako "mnich" doprovázející návštěvníky na letní akci na hradě Potštejn...

V 10. sezóně, tedy v roce 2018, se u nás objevili další dva pánové: Jan Kopecký a Stano Franek.

Oba přivedl - jako své herecké kolegy z divadla v Rychnově nad Kněžnou - Petr Hlávka.
První jmenovaný je na snímku v premiéře hry Manželský psycho v roli psychiatra. Povoláním je nástrojař. Divadlu se aktivně věnuje od roku 2015, kdy začínal v rychnovském divadelním spolku TYL. Mezi jeho záliby patří dinosauři, zoologie, historie, četba, filmy, hudba, malování, grafika. Aktivně se věnuje kryptozoologii, je obdivovatelem díla Zdeňka Buriana (především té části, které vzniklo ve spolupráci s Josefem Augustou) a s novozélandským přítelem spolupracuje na článcích pro časopis Prehistoric Times. Příležitostně natáčí pro TV...Stano je rodák ze Slovenska, který se divadlu věnuje od roku 2012, kdy začínal v divadelním spolku RAS v Rychnově nad Kněžnou. RAS se následně přetransformoval na spolek TYL, ve kterém je Stano aktivní dodnes. Dále příležitostně natáčí pro TV a mimo to se podílí na provozování Neratovské hospody. Mezi jeho záliby patří filmy.
Na snímku se právě seznamuje s novou rolí na čtené zkoušce...Na konci roku 2018 přišla do divadla Karolína Krenková.

Jako mladou pohlednou princeznu, navíc z ochotnické rodiny, ji do divadla doporučila Olga Šromová, když se začala zkoušet pohádka O Šípkové Růžence. Ze zkoušky pohádky je i tato fotografie...
V roce 2021 s námi absolvoval svoji první premiéru Michal Houdek.

Pracuje v energetice coby projektant. Ve volném čase rád fotí, má rád výlety, turistiku, cyklistiku a cykloturistiku. O sobě dále prozradil: "Jsem metodický pracovník Klubu Českých Turistů (KČT), kde pořádáme různé akce pro děti, ale i zájezdy, tábory a mnohé jiné. Dále jsem ve SLČR vedení lyžařských škol, zároveň jsem člen instruktorů mezinárodního združení IVISI Austria.
Po absolvování vysoké školy (Pedagogická fakulta) jsem ještě více začal pracovat s mládeží a to i se ZTP. Mezi mé koníčky a nadšení patří právě práce s dětmi a zážitková pedagogika. V současné době se také velmi věnuji focení přírody, lidí...
K divadlu jsem se poprvé dostal v roce 2019, kdy jsem se jako herec účastnil hraných prohlídek hradu Potštejn. Poté přišla další možnost - zahrát si přímo s divadlem, a tak tomu i zůstalo. Věřím, že budu hrát kupu pěkných her a pohádek."V květnu 2022 s námi na prkna vystoupil nový člen - Ladislav Sedral.

Momentální profesí důchodce, dříve mechanik dechových hudebních nástrojů AMATI Kraslice, kde hrál i na trubku. Po vojně studium práv a práce u policie, mj. u kriminálky, jako instruktor bojových a speciálních dovedností a v ochranné službě.
S prací souvisí i jeho záliby: velký kůň je sport, a to bojová umění. Je specialistou v karate a mistrem Československa z roku 1992 v kumite (jedna z disciplín karate).
Jeho dalšími koníčky jsou hudba, amatérské filmování a režie. Praxi má i před kamerou - jako kompars v několika filmech.
Oblíbil si s manželkou Potštejn a již řadu let zde bydlí...


Koncem roku 2022 nám přišel pomoci s technikou - zvukem a světly - Jan Vrabec.

O sobě stručně říká: "... Jsem z Ostrova nad Ohří od Karlovejch Varů, pak jsem bydlel v Žamberku ...a různě jinde a teď v Rychnově. Rád dělám beatbox, jezdím rád na čundry... a dělám s Péťou elektrikáře. To je asi všechno o mě 😃"Mezi další členy - "spřátelené, hostující" - patří Klára Jeništová (na fotografie vpravo je zachycena ve hře Rodinný poklad v roli dcery, Boženy Strakové).

 S produkcí nám pomáhá občas Veronika Frydrychová, která si též zahrála (na fotografii vlevo jako "nosička" ve hře Zlatá horečka).

Jako tanečnice se v našich "pořadech" představila též Kateřina Joachimsthalerová.

Mezi další věrnou "spřátelenou duši" patří Alžběta Kluzová.


Soubor má též své "čestné členy". "Za zásluhy o divadelní život v Potštejně" mezi ně byli doposud jmenováni (v chronologickém pořadí) tito:  Marie Švecová, Milan Hostinský (+), Věra Vufková, Marie Vedralová, Oldřich Nikolínko (+), Milena Tejklová a Miroslav Dyntar.Kromě zde uvedených současných členů a spolupracovníků souboru se na obnovení divadelního života v Potštejně podílelo mnoho dalších nadšenců a příznivců - viz například oddíl Současnost.


Máte-li o účinkování v našem souboru zájem, jste vítáni. Kontakty naleznete zde.


TOPlist Jak se vám líbí naše produkce? Napište nám: divadlo@potstejn.cz.